Predposledný júlový víkend bude Banská Bystrica hostiť podujatie „Rollerski world cup“, ktoré je organizované Slovenskou lyžiarskou asociáciou v spolupráci s Medzinárodnou lyžiarskou asociáciou FIS a Mestom Banská Bystrica. V rámci Slovenska sa jedná o premiérové podujatie v tomto pomerne mladom, avšak veľmi atraktívnom športe.

 

Beh na kolieskových lyžiach je pomerne mladou disciplínou, ktorá si však získava veľké množstvo fanúšikov nielen v prostredí profesionálneho športu, ale preniká aj medzi rekreačných športovcov. Popularitu si získal spolu s rozmachom bežeckého lyžovania, ako jeho letná alternatíva. Všetci nadšenci tohto športu budú mať možnosť vidieť svetovo najvyššie postavené preteky v behu na kolieskových lyžiach, a to po prvý krát na Slovensku. V dňoch od 23.7. do 25.7.2021 sa v Banskej Bystrici predstaví svetová elita v tomto športe.

Preteky sú jedným zo série podujatí na celom svete a predstavia sa na nich nielen špičkoví domáci pretekári, ale aj reprezentanti z krajín ako Rusko, Švédsko, Nórsko, Taliansko, Poľsko, Česko či Nemecko. Zo slovenských pretekárov sú najväčšie očakávania kladené na Alenu Procházkovú, rodáčku z Banskej Bystrice, ktorá sa v minulých sezónach stala aj držiteľkou prvenstva a krištáľového glóbusu v sérii pretekov na kolieskových lyžiach. Alena je aj mnohonásobnou víťazkou v niektorých disciplínach, preto veríme, že sa jej bude rovnako dariť aj na domácej pôde.

Program podujatia je nabitý divácky atraktívnymi disciplínami. Pretekári budú štartovať v štyroch kategóriách: muži, ženy, juniori a juniorky. V piatok o 16tej hodine odštartuje podujatie na Námestí SNP šprintom na 200m s vyraďovacím KO systémom. O 19:30 prebehne slávnostné otvorenie podujatia, rovnako na Námestí SNP. V sobotu sa program presunie do Radvane, kde budú štartovať preteky v disciplínach na 12 a 18 kilometrov voľnou (korčuliarskou) technikou. Podujatie vyvrcholí v nedeľu, kedy je na pláne súťaž v klasickej technike. Pretekári budú štartovať pred hotelom Dixon a je pre nich pripravená náročná, kopcovitá trať dlhá 10 kilometrov, ktorá určite preverí ich prípravu. Cieľ podujatia bude v obci Kordíky pred obecným úradom.

S podujatím súvisia aj čiastočné obmedzenia dopravy a uzávery ciest. V piatok v poobedných hodinách je nutné počítať s obmedzeniami na Námestí SNP ako aj na Námestí Štefana Moyzesa. V sobotu dopoludnia bude uzatvorená Sládkovičova ulica od odbočky na Tesco, Námestie Ľudovíta Štúra až po veľký kruhový objazd pri Europa SC, kde sa budú pretekári otáčať. V nedeľu je nutné počítať s obmedzeniami na trase od hotela Dixon po obec Kordíky.

Všetky informácie a aktuality k podujatiu nájdete tiež na stránke www.rollerski.sk. Veríme, že preteky svetového formátu sa v meste pod Urpínom stretnú s pozitívnou odozvou tak u divákov ako aj zúčastnených športovcov.